czwartek, 29 października 2009

Helloween od Kuchni - czyli STRRRASZNIE zdrowe przepisy!!!

Uważaj, bo dziś możesz rozprawić się z kaszlem i przeziębieniem.
Dziś będzie krótko i bardzo na temat , a mianowicie szybkie śniadanie dla bardzo zabieganych, podziębionych, zmęczonych, zestresowanych i obolałych, którzy jednak nie chcą wylądować w łóżku albo jeśli już ich coś złamało to chca szybko z niego wyskoczyć. Przy okazji jest to wersja wzmacniająca płuca, więc likwiduje np uporczywy kaszel.

Śniadanie jest oczywiście zbożowe i na ciepło - bo tylko to wzmacnia Twoje mury obronne (czyt. system odpornościowy)
Tym razem to żółta jak słońce kasza jaglana (proso), która nie ma sobie równych w walce z zimnem i osłabieniem.


Stety albo niestety dla niektórych, którzy jej jeszcze może nie znają lub nie polubili a naprawdę warto! Dlaczego? Dlatego, że to jedyna kasza, która jest zasadowa. Reszta jest zakwaszająca.
No dobrze przejdżmy do rzeczy:

Zaczynamy od przemiany OGNIA ( O ):
O (ogień) - zagotuj w garnuszku wodę (ok. 0.5 l/1 os) i dodaj
Z  (Ziemia) płatki jaglane, gruszkę w kostkę pokrojoną i zblanszowane migdały (konsystencja niech będzie taka jak lubisz, ja uwielbiam "zupową")

Gotuj na małym ogniu aż wszystko zmięknie (ok.10-15 min). Przelej do pięknej miseczki i wcinaj ze 100%-tową uważnością. Cały świat i wszystkie sprawy poczekają. Teraz tankujesz energię na cały dzień dlatego zrób to najlepiej jak umiesz - silne ciało i spokojny umysł będą Twoją nagrodą.

Oczywiście przepis z czasem trzeba "uszyć na swoją miarę" tzn. dodawać jeszcze inne ulubione składniki. Na przykład "wychłodzone osoby" będą łaknąć tu Przemiany METALU (imbir, może nawet szczyptę pieprzu kajeńskiego itp), ludzie z "gorącem wątroby" albo kobiety w ciąży będą chciały tu dodać coś kwaśnego typu sok owocowy.

I to wszystko bardzo dobrze! Każdy potrzebuje czegoś innego.
W tym pysznym śniadanku są tylko dwie Przemiany bo ma być SZYBKIE. Jeśli masz ochotę przejść przez całe KOŁO 5 SMAKÓW - zrób to i baw się swoją twórczością. A jak coś świetnego Ci wyjdzie
napisz o tym w komentarzach to skorzystamy wszyscy :-)

Pozdrawiam dziś Was SŁONECZNIE, żeby nie powiedzieć JAGLANIE!
Do napisania - następnym razem będzie bardzo POMARAŃCZOWO!
ASIA

2 komentarze:

Magdalena Samolik pisze...

Asiu baaaardzo dziękuję za Twój "pyszny" blog! Właśnie jestem po wielkiej misce "jaglanki" według Twojego przepisu, od siebie dodalm trochę cynamonu, i po prostu świat zrobił się jeszcze bardziej kolorowy niz był:))) a jutro biegnę do warzywniaka po dynię:) choć gotuje juz od dawna według pięciu przemian, to trochę znudziły mi sie moje pomysły, a Twoje przepisy wnoszą nowości i ciekawości, i znowu chce mi się eksperymentować!!! Dziękuję, że jesteś:)))

Joanna Szuba pisze...

Bardzo mi się cieplutko zrobiło, jak po dobrej misce jaglanki :-)
Cieszę się i tęz Ci dziękuję. Bo to wszystko przecież po to żeby
ludzie byli szczęśliwsi! Pozdrawiam.